• e. ersy

Kolostrum(Ağız) Sütü...!

Sizlere doğanın bir mucizesinden bahsedeceğim.

'Kolostrum Sütü' diğer adıyla 'Ağız sütü'. Yeni doğum yapan keçinin oğlağını hayata bağlaması için olmaz sa olmaz olan ve keçinin doğum sonrası ilk 1-2 günlük sütü olan bu bu mucizevi süt, zaten çok zengin olan keçi sütünden farklı olarak çok daha fazla protein içeren, bağışıklık sistemine doping etkisi yapan immünoglobulin içeren,normal sütten daha sarımtırak renkte ve tatlı/tuzlu tadda olan bir süttür.

Genelde üçüz doğumlarda, yavrulardan biri daha çelimsiz ve memeye ulaşamadığında , yavrunun ağzını memeye dayayıp içirdiğimiz bu sütün etkisine şahit olmak bizi gücü hakkında yeterince ikna etmiştir.

Yurt dışında oldukça etkin bir biçimde yararlanılan bu süt hakkında malesef ülkemizde yeterince bilinç uyandırılmamıştır.

Kapsüller halinde yada sıvı özütü çeşitli yöntemlerle alınıp adeta ilaç gibi kullanılmakla birlikte krem formuna getirilip sporcu sakatlanmalarında iyileştirici olarak kullanıldığı, alerji konusunda etkili olduğu sadece bizim araştırmalarımız sonucunda elde edebildiğimiz bilgilerdir.

Yine de Herkes kendi bildiği alanda birşeyler konuşmalı düşüncesinden yola çıkarak ,konuyu uzman Hekimlere bırakıyoruz.

Bizim uzmanlığımız Keçilerimizden sağlıklı süt elde etmek.

İşte bu mucizevi sütü de oğlakların hakkını gözeterek, her doğumda 1 keçiden sadece 1 Lt alarak buna ihtiyaç duyan Nekahet dönemindeki hastalara, Loğusalara ve tabiki çocuklara ulaştırmaya çalışacağız.

2019 yılı için sadece 60 Lt olarak planladığımız bu sütün yarısı -20 C de ,bir sonraki doğumda olabilecek ihtiyaca göre saklanacak diğer yarısı da yukarıda bahsettiğimiz önceliklere göre sunulacaktır.


9 görüntüleme0 yorum

Güncellemelerden haberdar olmak için abone olunuz.

  • YouTube - Beyaz Çember
  • Instagram - White Circle
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • Pinterest - White Circle

© Tescili bir Marka olan Keçiköy  ersoygroup girişimidir.

0