top of page
  • Yazarın fotoğrafıe. ersy

Kolostrum(Ağız) Sütü...!

Güncelleme tarihi: 20 Oca 2022

Sizlere doğanın bir mucizesinden bahsedeceğim.

'Kolostrum Sütü' diğer adıyla 'Ağız sütü'. Yeni doğum yapan keçinin oğlağını hayata bağlaması için 'olmazsa olmaz' olan ve keçinin doğum sonrası ilk 1-2 günlük sütü olan bu mucizevi süt, zaten çok zengin olan keçi sütünden farklı olarak çok daha fazla protein içeren, bağışıklık sistemine doping etkisi yapan immünoglobulin içeren, normal sütten daha sarımtırak renkte ve tatlı/tuzlu nefasette olan daha yoğun bir süttür.


Genelde çoklu doğumlarda, yavrulardan biri daha çelimsiz ve memeye ulaşamadığında , yavrunun ağzını memeye ulaştırıp içirdiğimiz bu sütün etkisine şahit olmak bizi gücü hakkında canlı şahit olarak yeterince ikna etmiştir.


Yurt dışında oldukça etkin bir biçimde yararlanılan bu süt hakkında maalesef ülkemizde yeterince bilinç uyandırılmamıştır.Hatta bazı köylerde bu sütün kolay kesilmesi nedeni ile çöpe sağıldığı bilinmektedir.

Kapsüller halinde yada sıvı özütü çeşitli yöntemlerle alınıp adeta ilaç gibi kullanılmakla birlikte krem formuna getirilip sporcu sakatlanmalarında iyileştirici olarak kullanıldığı, alerji konusunda etkili olduğu sadece minik bir araştırmamız sonucunda elde edebildiğimiz bilgilerdir.

(Yine de Herkes kendi bildiği alanda birşeyler konuşmalı düşüncesinden yola çıkarak ,konuyu uzman Hekimlere bırakıyoruz.)


Bizim uzmanlığımız Keçilerimizden sağlıklı süt elde etmek.


İşte bu mucizevi sütü de oğlakların hakkını gözeterek, her doğumda 1 keçiden sadece 1 Lt Kadar alarak ; buna ihtiyaç duyan Nekahet dönemindeki hastalara, Loğusalara ve tabiki çocuklara öncelikli olarak ulaştırmaya çalışacağız.

Bunun yanında sporcular ve özellikle bu dönemde hepimizin ihtiyacı olan bağışıklık sistemine takviye yapmak isteyen tüm takipçilerimiz de dilerlerse internet sitemiz üzerinden sipariş verebileceklerdir.


Bu yılı için sadece 100 Lt olarak planladığımız bu sütün bir kısmı -20 C de ,bir sonraki doğumlarda olabilecek ihtiyaca göre saklanacak diğer kısmı da yukarıda bahsettiğimiz gibi internet sitemiz üzerinden sunulacaktır.

Kolostrum sütünü sipariş eden müşterilerimize donmuş halde gönderdiğimiz bu ürünü Bain-Marie (benmari) yöntemi ile çözdürmelerini tavsiye ediyoruz.

Bir tencerenin içine dolduracağınız suyun içine yerleştirdiğiniz cam şişemizi kısık ateşte, sütü yavaşça eritecek şekilde , maksimum 65 C kadar ısıtmanızı öneriyoruz.

Daha yüksek sıcaklıklarda sütün kesilmesi halinde, kesilen sütün suyunu süzüp dilerseniz bal ile tatlandırarak afiyet ile tüketebilir, dilerseniz ufak bir tuz ilavesi ile ömrünü biraz daha uzatıp buz dolabımızda saklayabilirsiniz. (ee:)
15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İşte, uzun zamandır raflarımıza eklemeyi düşündüğümüz Salamura peynirlerimiz artık siz Keçisever müşterilerimiz için satışa sunuldu. Salamura peyniri aslında en kolay ve eski peynir saklama yöntemleri

bottom of page