top of page
  • Yazarın fotoğrafıe. ersy

GHEE yağı nedir?


Asya ve ortadoğu mutfağında çok sık kullanılan Ghee yağının Kelime kökeni Hinçeden gelir, Hindistanda kutsal kabul edilmiş dini ritüellerde kullanılmış bir yağdır, dededen toruna miras bile kalabildiği söylenen bu yağın M.Ö 2000 li yıllara dayanan bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Osmanlı Türkçesinde 'Revgan-ı Sâde' olarak adlandırılan bu yağ anadoluda 'Sade yağ' olarak ta bilinir.


En basit anlatımı ile, Süt yağındaki su ve süt artıklarının uzaklaştırılarak laktozsuz, kazeinsiz, yüksek ısıya dayanıklı bir yağ elde edilmesi ile oluşan arındırılmış bu yağ işte bahsettiğimiz "Ghee" dir.


Şimdi en bilinen belli başlı faydalarına ve özelliklerine bir bakalım.


-Kolay bozulmaz.Oda sıcklığında dahi saklanabilir.

-Yüksek yanma ısısına sahiptir.

-Diğer yağların yakımına yardımcı olarak yağ yakımını hızlaştırır ve kolaylaştırır dolayısıyla kilo kaybına katkı sağlar.

-Araştırmalar, Ghee'nin hem kanda hem de bağırsaklarda kolesterolü düşürebildiğini göstermiştir.

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

-Bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak sağlığını korur.

-Antikanserolojen etkisi mevcuttur, kansere karşı korur. Ghee bütirik asit bakımından zengindir. Bağırsaktaki bakteri, fiberi bütirik asite dönüştürür ve bağırsak duvarlarını korumak için adeta biçilmiş bir kaftandır. Dolayısıyla ilerde gelişebilecek olan kolon kanserini de büyük ölçüde engellemeye yardımcı olur.İçerisinde bulunan linoleik asitler vücudu kanserojen maddelerden arındırır. Kalp krizi ve kardiyolojik kökenli hastalıklar için de bir bariyer oluşturur.

-Tereyağı 150 derece sıcağa dayanıklı iken, Ghee yağı 240 derece sıcaklığa kadar dayanır. -İçerisinde laktoz ya da oksitlenmiş kolesterol barındırmaz.

-Doğal tereyağından Ghee yağı yaparken içinde K2 ve CLA gibi antioksidanlar oluşur ve bunlar vücut için çok faydalıdır.


Peki Keçiköy de üretim nasıl yapılır?

Tamamen geleneksel yöntemlerle ...

%100 Keçi Tereyağımızı önce sabırla yavaş yavaş ısıtıyoruz, ardından içinden istenmeyen atıkları özenle süzüyoruz, son olarak hazırladığımız yağlarımızı 200 cc cam kavanozlara, altın renginde sıcak ve akışkanken doldurup kapatıyoruz. Emniyet kapaklı kavanozlarımızda sunduğumuz yağımızı biz yine de buz dolabında veya serin ışık almayan bir yerde saklamanızı öneririz.

Pilavlarınızda, pastalarınızda, makarnalarınızda, kısaca damak tadınıza uygun bir çok yemek yapımında, bir iki tatlı kaşık "GHEE" katarak bambaşka lezzetler yakalayabilirsiniz.

Gastronomi meraklısı şef adaylarının sırrı olmaya aday bu yağımızı mutlaka denemelisiniz.(ee)14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İşte, uzun zamandır raflarımıza eklemeyi düşündüğümüz Salamura peynirlerimiz artık siz Keçisever müşterilerimiz için satışa sunuldu. Salamura peyniri aslında en kolay ve eski peynir saklama yöntemleri

bottom of page